Ozonowanie

Ozonowanie na koronowirusa!

Ozonowanie - Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto

Na samym wstępie warto powiedzieć, czym w ogóle jest ozon i jak działa?

Ozon(O3) jest gazem nazywanym również „aktywnym tlenem”. Jego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu, a nie dwa, tak jak tlen, którym oddychamy. Czyli ozon to po prostu tlen(O2) z dodatkowym atomem tlenu.

Ozonowanie - Gdańsk, Gdynia, sopot Trójmiasto

Ozon jest bardzo niestabilnym gazem, dlatego bardzo szybko przekształca się w początkową formę, czyli tlen(O2) natomiast uwolniony trzeci atom tlenu wchodzi w reakcję z substancją na którą ozon działa. Dlatego też jest on doskonałym środkiem dezynfekującym. Może utleniać bakterie, wirusy, roztocza, a także wiele innych związków chemicznych. Ozon napotykając w powietrzu różne zanieczyszczenia wchodzi z nimi w reakcję chemiczną  powodując ich utlenienie. Bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń tj.: zapachy, bakterie, wirusy lub pleśń. Zwykle rozkłada je w mniej szkodliwe i mniej złożone cząsteczki, a pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu. Sprawia to, że ozon jest bardzo przyjazny dla środowiska, a czyszczenie środowiska za jego pomocą jest dużo bardziej efektywne niż tradycyjne przy użyciu środków chemicznych.

Ciekawe jest również to, że ozon występuje naturalnie w środowisku na skutek uderzeń pioruna występujących podczas burzy. W rzeczywistości  "świeży, czysty, wiosenny" zapach, który zauważamy po burzy często ma związek z działaniem ozonu. Najczęściej jednak słyszymy o ozonie w kontekście "warstwy ozonowej" otaczającej naszą planetę powyżej atmosfery ziemskiej oraz chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Powstaje on na skutek działania promieni słonecznych UV. Nic więc dziwnego, że możemy zaobserwować wyraźny wzrost stężeń ozonu wiosną i latem, gdy świeci pełne słońce. Tłumaczy to też dobowe wahania stężeń ozonu, które rosną do popołudnia, a wieczorem spadają.

 

Ozonowanie - Gdańsk

Co daje nam ozonowanie?

Dzięki ozonowaniu możemy pozbyć się z mieszkania szkodliwych alergenów, które powodują problemy z oddychaniem i reakcje alergiczne. Sprawia, że z pomieszczenia zostają usunięte szkodliwe substancje. Ozonowanie stosuje się także, aby odświeżyć zakażone powietrze, usunąć nieprzyjemne zapachy(zarówno te naturalne, jak i sztuczne) oraz usunąć wszelkie szkodliwe związki organiczne.

Regularne stosowanie tej metody dezynfekcji powietrza sprawia, że powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze, świeższe, a także niweluje powstawanie wielu problemów zdrowotnych. Po ozonowaniu mieszkanie staje się miejscem bardziej bezpiecznym, w szczególności dla dzieci i osób starszych, a także tych ze zmniejszoną odpornością, które w znacznie większym stopniu narażone są na szkodliwe działanie różnego rodzaju substancji. Ponadto czystsze oraz bogatsze w dobroczynne substancje powietrze sprawia, że lepiej się oddycha, a problemy zdrowotne dokuczają mniej, głównie w przypadku chorób przewlekłych o charakterze nieuleczalnym.

 

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie jest procesem bezpiecznym dla człowieka, o ile wykonywane jest przez profesjonalną firmę i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Proces ozonowania musi odbyć się w pustym pomieszczeniu, w którym nie może być ani roślin ani zwierząt. Po jego wykonaniu do pomieszczenia można wrócić dopiero po redukcji stężenia aktywnego. Cząsteczka ozonu w zależności od warunków otoczenia rozpada się na cząsteczki tlenu po kilkudziesięciu minutach. Wszystko zależy jednak od stężenia i warunków tj.; temperatura powietrza, a także jego wilgotność. Groźne natomiast jest przebywanie w ozonowanych pomieszczeniach oraz w ich otoczeniu bez odpowiedniej maski przeciwgazowej. Ludzki organizm przyzwyczaja się do obecności ozonu po około 30 minutach. Po tym czasie nie jest w stanie zidentyfikować, czy stężenie ozonu wzrasta, czy maleje. Wysokie stężenie ozonu jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby proces ten powierzyć profesjonalnej firmie.

 

! UWAGA !

Ozon w nadmiernym stężeniu jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt, dlatego ważne jest, aby ozonowanie powierzyć osobom z doświadczeniem w tej dziedzinie.

 

Jak przygotować się do ozonowania?

Aby ozonowanie przebiegło sprawnie i bezpiecznie należy przede wszystkim:

 • Zadbać o to, aby w miejscu wykonywanej usługi nie znajdowały się zwierzęta domowe ani inne organizmy żywe i rośliny
 • Zabezpieczyć sprzęt RTV/AGD (np. folią)
 • Zabezpieczyć cenne przedmioty np. antyki, dzieła sztuki
 • Zabezpieczyć kratki wentylacyjne oraz pozostałe źródła nieszczelności
 • Usunąć źródła przykrego zapachu
 • Po przygotowaniu miejsca do ozonowania należy je opuścić, ponieważ podczas ozonowania jego stężenie jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz roślin.

Jak przebiega ozonowanie?

Proces ozonowania składa się z kilku etapów:

 • Na wstępie należy przygotować pomieszczenie do ozonowania według powyższych wskazówek
 • Następnie pracownik wykonujący ozonowanie rozstawia generatory ozonu na odpowiednio dobranym podwyższeniu i je uruchamia(ilość generatorów uzależniona jest od stopnia zanieczyszczenia i wielkości pomieszczenia)
 • Kontrolowanie procesu ozonowania oraz stężenia ozonu
 • Zakończenie pracy generatorów i sprawdzenie stężenia ozonu
 • Po około godzinie można bezpiecznie wrócić do lokalu. Ze względu na wyczuwalny charakterystyczny zapach po ozonowaniu zaleca się na ok. 20 minut otworzyć okna na oścież i przewietrzyć pomieszczenie.

 

 Gdzie i w jakich sytuacjach warto przeprowadzić ozonowanie?

Ozonowanie - Gdynia

Ze względu na to, że ozonowanie jest bardzo ekologiczną metodą dezynfekcji, to może być ono przeprowadzane w wielu sytuacjach, szczególnie polecane jest w:

 • domach i mieszkaniach (po zalaniach, pożarach, chorobach i zgonach, a także w przypadku chęci usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Chętnie korzystają z niego również alergicy, gdyż usuwa alergeny z powietrza, takie jak np. roztocze kurzu domowego)
 • title
 • zakup lub wynajmowanie mieszkania, które przed długi czas nie było użytkowane 
 • zagrzybienie mieszkania lub nawracająca pleśń; częste palenie w pomieszczeniu;
 • stany po ulatnianiu się gazu lub wybuchu materiałów palnych;
 • w budynkach użyteczności publicznej (jak np. urzędy, przedszkola i szkoły, hotele, restauracje, obiekty sportowe), dzięki czemu usuwa się bakterie, wirusy i grzyby z powietrza i tym samym obniża zachorowalność na różnego rodzaju choroby, typu grypa,
 • w szpitalach i przychodniach (gdzie przewija się sporo chorych ludzi i poziom chorobotwórczych mikroorganizmów jest wysoki),
 • w samochodach osobowych, ciężarowych, komorach chłodniczych,
 • w fabrykach, na fermach.

 

Ozonowanie - Trójmiasto

 

 

 

 

Masz pytania? Umów się na spotkanie już dziś!

Enviklim

Ul. Lenartowicza 8A/B/12

80-704 Gdańsk

tel.: 669 024 077

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Copyright © KOWAL - www.NaturalnePozycjonowanie.pl

Please publish modules in offcanvas position.